Theodore Johnson’s Updates
Δεύτερος Εικονικός Καφές
Γειά σας! Είμαι πολύ χαρούμενος που σας έβλεπα όλοι σήμερα! Μάθαινα πολύ από τα κουβέντα μας! Μιλούσαμε για τα παρκα στην Αθήνα, λοιπόν νόμιζα ότι θα μοιραστώ μία φωτογραφία του αγαπημένου μου πάρκου της Αθήνας. Αύτος είναι ο Άλσος Ιλισίων. Είναι πολύ κόντα στο μέρο όπου έμεινε ο αδεπφός του παππού μου για πολλά χρόνια πριν πέθανε, και κοντά στο Μέγαρο Μουσικής. Έχει δάσος, μονοπάτια, και μικροσκοπικές εκκλησίες. (Πώς τις λενε αυτές; Δεν τις έχουν στήν Αμερική.) Νομίζω ότι αυτό το πάρκο είναι πολύ όμορφη!
Γεια σου Θεόδωρος! Ήταν ωραία να σας μιλήσω την περασμένη Κυριακή. Πώς μάθατε να μιλάτε Ελληνικά τόσο καλά; Ήταν πολύ impressive!! It is awesome to see your favorite park in Athens since we were talking about how we like to walk in parks now because of COVID.
Τα λέμε!
Γειά σου Χριστίνα! Συμφωνώ, τα πάρκα είναι καλά μέρη να spend time όταν τα πολλά μέρη είναι κλειστά. Τα ελληνικά σου είναι καλά επίσης! Μάθησα λίγα ελληνικά από speaking with την οίκογενια μου και από το Duolingo, και επίσης διάβασα το πρώτο βιβλίο του Harry Potter στην ελληνικά. Αλλά ακόμα χρειάζομαι να learn a lot more words. Τα λέμε!
Hello Theodore,
First of all i have to mention that you speak the Greek Language very well. I think that it is a difficult language for someone who doesn't live in Greece, but you do your best and you speak very well. I could believe that you have stay here in the past. In addition, the park in the picture above is very nice. Maybe with μικροσκοπικές εκκλησίες you mean εικονίσματα, I don't know how to translate it, but If i understood well you mean these small and short buildings, with a lamp/little fire inside, and a cross on the top.
Γειά σου Άρτεμις! Ευχαριστώ πολύ! Τα αγγλικά σου είναι επίσης πολύ καλά. Έχεις δίκιο, μιλάω για εικονίσματα. (Τα έψαξα στο Google Images.) θα σου δω την Κυριακή!